Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: 'Türkiye 40 milyon ton çelik üretimiyle Avrupa’da birinci'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: 'Türkiye 40 milyon ton çelik üretimiyle Avrupa’da birinci'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin bugün 40 milyon ton çelik üretimiyle Avrupa’da birinci, dünyada yedinci sırada olduğunu belirterek, kapasite kullanım oranının yüzde 76 seviyelerine geldiğini kaydetti.

 

Bakan Varank, Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Olağan Genel Kurulu’nun açılışında yaptığı konuşmada, derneğin 50 yılı aşkın tecrübesiyle, bünyesindeki güçlü üreticileriyle yalnızca sektör değil Türk sanayisinin bütünü için müstesna bir yere sahip olduğunu belirtti.

Bakanlık olarak sektörle ilgili hemen her gelişmede derneğin kapısını çaldıklarını, üyeleriyle istişare ettiklerini, onlarla adeta yol arkadaşlığı yaptıklarını ifade eden Varank, “Demir çelik sektörü, elbette bütüncül ve kapsayıcı bakış açısıyla ele alınması gereken bir alan. Çünkü demir çelik dediğimizde aslında otomotivden inşaata, kimyadan enerjiye, raylı sistemlere kadar birçok sektörün ana girdisinden bahsediyoruz.” şeklinde konuştu.

 

TARİH YAZDI

Demir çelik sektöründeki her bir atılım ve yaşanan her bir gelişmenin ülke sanayisinin bütününü de doğrudan etkilediğini kaydeden Varank, “Ben, ulusal ve uluslararası platformlarda Türk sanayisinin başarılarına örnek olarak demir çelik sektörünü gösteriyorum. Salgın, savaşlar, korumacı politikalar ve uygulanan ihracat kotaları sebebiyle küresel çelik sektörü her geçen gün daralırken, Türk çelik sektörü, sizlerin gayretleriyle adeta bir tarih yazdı.” dedi.

 

40 MİLYON TON ÇELİK ÜRETİMİ

Varank, Türkiye’nin bugün 40 milyon ton çelik üretimiyle Avrupa’da 1’inci, dünyada 7’nci sırada olduğunu aktararak, kapasite kullanım oranının yüzde 76 seviyelerine geldiğini, 25 milyar dolar değerindeki 22 milyon ton çelik ihracatıyla dünyada 6’ncı sırada olunduğunu, bu rakamın toplam ihracatın da yaklaşık yüzde 12’si anlamına geldiğini söyledi.

 

YATIRIM, ÜRETİM VE İHRACAT

Başarılarından ötürü derneğin tüm üyelerini ve tüm Türk demir çelik sanayicilerini, bu sektörde çalışan 55 bin emekçiyi tebrik eden Bakan Varank, “Ancak altına da not düşmek istiyorum; Türkiye’yi yatırımda, üretimde ve ihracatta global bir üs haline getireceğiz diyorsak bu rakamları elbette daha da yukarı çıkarmak mecburiyetindeyiz. Bu elbette kolay değil. Tedarik zincirindeki kırılmaların, sosyal, siyasi ve ekonomik krizlerin tüm dünyayı, tüm sektörleri ciddi manada etkilediğinin farkındayız. Özellikle kırılgan ve olağandışı ham madde fiyatlamaları, hepimizin malumu.” diye konuştu.

 

NİTELİKLİ ÇELİK YATIRIMLARI

Bakan Varank, Avrupa’nın en büyük çelik üreticisi olmanın yetmediğini, ürünleri daha vasıflı niteliğe dönüştürmeleri gerektiğini vurgulayarak, “Örneğin silisli sac konusu… Biliyorsunuz Türkiye şu anda trafolarda, jeneratörlerde dünyanın en büyük tedarikçilerinden biri konumuna gelmek üzere. Bugün Afrika’nın hangi ülkesine giderseniz Türk trafocuları, jeneratörcüleri oradadır. Bunda kullanılan en önemli ham maddelerinden birisi silisli sac. Özellikle taneleri yönlendirilmiş silisli sac yatırımı konusunda biz yassı ürün üreticilerimizden Türkiye’de bir adım bekliyoruz. Burada Tosyalı bana şahsen söz verdi. ‘Biz bu yatırımı yapacağız’ dedi. Bunun gibi demir çelik sektörünün girmesi gereken başka alanlar olduğunu biliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

PASLANMAZ ÇELİK TÜKETİMİ

Paslanmaz çelik tüketiminin bir yılda Türkiye’de neredeyse yüzde 50 arttığını gördüklerine işaret eden Varank, “Ben bakan olduğum günden itibaren bana diyorlar ki ‘Sayın Bakanım paslanmaz çelik yatırımı lazım.’ Peki biz bunu yapamaz mıyız? Yaparız. Çolakoğlu bunun pilot üretimini gerçekleştirdi. Demek ki bu alanlarda bir açık varsa, bizim de kabiliyetlerimiz var. Mesela paslanmaz çelik konusuna Çolakoğlu çok rahat bir şekilde girebilir.” dedi.

 

ÜRETİCİLERİN DESTEKÇİSİ OLACAĞIZ

Varank, her konuda üreticilerin destekçisi olmaya devam edeceklerini belirterek, “Büyük ve güçlü Türkiye, kamu, iş dünyası ve sivil toplum üçgeninde gerçekleşen güç birliğinden doğacak. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Olağan Genel Kurulu’nun sektörümüz, ülkemiz ve milletimiz adına hayırlara vesile olmasını diliyorum. Derneğimiz aracılığıyla hizmetlerde bulunmuş her bir yöneticimize teşekkür ediyor, yeni dönemde yönetimde görev alacaklara başarılar diliyorum.” diye konuştu.

 

Genel Kurulda, Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Başkanı Fuat Tosyalı, TÇÜD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Hasan Çolakoğlu, TÇÜD Genel Sekreteri Dr. Mehmet Veysel Yayan da birer konuşma yaptı.

 

Konuşmaların ardından dernek üyelerine plaket takdimi gerçekleştirildi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER