Çukurova Texpo Hazır Giyim Fuarı Açıldı

Çukurova Texpo Hazır Giyim Fuarı Açıldı

Bu yıl 3.sü düzenlenen Çukurova TEXPO Hazır Giyim, Kumaş, Yan Sanayi ve Aksesuarları Fuarı’nın açılış töreni Adana Valisi Süleyman Elban’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarın açılış törenine; Büyükşehir Belediye Başkanı, Vali Yardımcısı Muzaffer Şahiner, ilçe belediye başkanları, oda başkanları, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile sektör temsilcileri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış töreni, TÜYAP Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç ile Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar tarafından yapılan konuşmaların ardından Vali Elban’ın gerçekleştirdiği konuşmayla sürdü.

Konuşmasında çok uzun zamandan beri Çukurova'da pamuk hasadının yapıldığını söyleyen Vali Elban, “Özellikle 1800'lü yılların ikinci yarısından sonra dünyanın dikkati Çukurova’ya yöneliyor, ardından burada tekstil üzerine sanayileşme başlıyor ve daha sonra Ege'de de bu iş devam ediyor, 1980'lere kadar Türkiye'nin kendi ihtiyacı büyük ölçüde burada ve diğer yörelerde üretilen ürünlerle karşılanıyor.” dedi.

1980'den itibaren Türkiye’nin tekstil sektöründe büyük bir sıçrama yaşayarak ciddi bir ihracat kavramıyla tanıştığını ifade eden Vali Elban, bu yıllardan sonra sektörde güzel günlerin başladığını söyledi.

Tekstil sektöründe belli bir yere gelmemize rağmen bir tıkanıklığın olduğunu da vurgulayan Vali Elban sektörün gelişmesi için yapılması gerekenlerden de bahsederek, “Sektörde birçok insan istihdam edilse de, 30 milyarı aşan ihracatımız olsa da sektörde çalışan kişilere, fabrikalara ve sektörle alakalı durumlara dikkatle baktığımızda sektörün belli bir noktaya geldiğini fakat bunun yeterli olmayıp bir sıçrama yapmamızın gerekli olduğunu görüyoruz. Fakat maalesef bizler henüz o sıçramanın eşiğinde olmadığımızı görüyoruz. Ulusal düzeyde çok markamız var bunlar göğsümüzü kabartıyor; fakat konu uluslararası düzeye gelince sıkıntı başlıyor. Eğer uluslararası düzeyde ciddi bir markamız yoksa ihracatta bu eşiği atlamamız mümkün değil, çünkü fasonculuk sizi bir yere kadar getiriyor, gelinen yerde burası. Bizim bu fasonculuğu geçmemiz için çok süratli bir şekilde ulusal değil artık uluslararası bir düzeyde ciddi markalar oluşturmamız, o markalara yatırım yapmamız ve o markalar üzerinde ciddi katma değerli ürünler üretmemiz lazım. Ayrıca temel ham maddelerimizi garantiye almamız lazım; ektiğimiz pamuk ihtiyacımızı karşılıyor mu ona bakmamız, doğru pamuk ekim alanlarını bulmamız, daha önce pamuk ekilen alanların terk edilme sebeplerine bakmamız lazım. Bunun yanında polyester gibi kullanılan diğer ham maddelerle ilgili ciddi çalışma yapılması ve bu konuda artık yeni aktörlerin, yeni oyuncuların sektöre girmesi lazım.” dedi.

Vali Elban, “Birçok tasarım yarışması yapılıyor, bu yarışmaların yapılmasındaki asıl amaç üretilen kumaşa tasarımla beraber hazırlanan kıyafet ve ürünlerde daha fazla katma değer elde edilmesi. Ama maalesef bu alanda da arzu ettiğimiz yerde değiliz. Dolayısıyla bu alanda da ciddi çalışmada bulunmamız gerekiyor. Yine bu alanda sıkıntı yaşadığımız konulardan biri de başta  dikiş makinesi olmak üzere tekstildeki hiçbir makineyi üretemeyişimiz. Üretemediğiniz makinelerle bir sektörde dünyada nasıl birinci olacağız, nasıl rakiplerimizle boy ölçüşeceğiz, nasıl lider olacağız, bu çok fazla iddialı bir konu.” ifadelerini kullandı.

Ülke nüfusunun yaşlandığını dolayısıyla çok hızlı bir şekilde bölgesel anlamda sektörle ilgili planlama yapmanın şart olduğunu belirten Vali Elban; artık konfeksiyon sektörü nerede olmalı, ev tekstili nerede olmalı, tekstil alanları nerede olmalı; bunun yanında insan kaynağı ve arazi planlamalarının; bölgesel, il ve ilçe bazında çok ciddi ve süratli bir şekilde yapılmasının gerektiğini söyledi.

Sektörün her anlamda kökleşmesi için kullandığınız ham maddeden, onu ürettiğiniz makinelerden, orada çalışacak insanlardan ve ona katma değer katacak insan sektör ve markalara yatırım yaparak bu işte çok başarılı olacağımızı düşünüyorum diyen Vali Elban, “Eğer böyle yaparsak 100 milyar dolarlık ihracatlar hayal olmaz. Bu konuların mutlak suretle değerlendirilmesi lazım ve bu alanda çok ciddi çalışmalar yapmamız lazım. Diğer taraftan bakarsak bu sektör ülkemizin ihracata başladığımız ilk sektörlerden, çok fazla insan istihdam edilen sektörlerden biri. Özellikle son dönemdeki atakla çok fazla insan istihdam eden bir sektör, toplumumuzun en ihtiyacı olan insanlarımızın çalıştığı, onlara doğrudan dokunduğu için de çok kıymetli ve hakikaten çok başarılı bir sektör.“ dedi.

Vali Elban sözlerini, “Bu fuarımız, başta ilimiz olmak üzere tüm tekstil sektörlerine hayırlar getirir diye temenni ediyorum; emeği geçen başta Büyükşehir Belediyemiz, tüm oda ve borsalarımız ve TÜYAP olmak üzere destek veren herkese teşekkür ediyorum, fuarımız hayırlara vesile olsun.” diyerek tamamladı.

Adana Hazır Giyim Platformunun işbirliğinde; Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, KOSGEB ve Çukurova Fuarcılık AŞ'nin desteğiyle düzenlenen fuar 4 Şubat'a kadar gezilebilecek.

Çukurova TEXPO'da, başta Adana olmak üzere farklı illerden 90 firmanın katıldığı fuarda; erkek, kadın, çocuk ve bebek hazır giyim ürünleri, konfeksiyon aksesuarları, kumaş ve tekstil makineleri sergileniyor.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER