Adana'da Su Ürünleri Av Sezonu’nun Açılışı yapıldı

Adana'da Su Ürünleri Av Sezonu’nun Açılışı yapıldı

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci ile Vali Dr. Süleyman Elban 2022 Yılı Akdeniz Su Ürünleri Av Sezonu’nun açılış programına katıldı.

Karataş ilçesinde düzenlenen programda yaptığı konuşmada dünyada adından söz ettiren güçlü bir balıkçılık sektörümüz olduğunu kaydeden Bakan Kirişci “2022 yılı sonunda her bir vatandaşımız için birer adet olmak üzere yaklaşık 84 milyon yavru balığı su kaynaklarımıza bırakacağız. İnşallah, Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır şekilde balıklandırma miktarımızı 2023'te 100 milyon adede çıkarmayı hedefliyoruz." dedi.

Tüm doğal kaynaklar gibi su ürünleri kaynaklarının da sonsuz olmadığını, bunları korumak ve sürdürülebilirliğini sağlamak gerektiğini söyleyen Bakan Kirişci, Akdeniz Bölgesi balıkçılarının talebi üzerine burada av sezonunun diğer denizlerden farklı olarak 15 Eylül'de açılmasının balıkçıların takdire şayan bir fedakarlığı olduğunu belirtip "Bu uygulama, buradaki balıkçılarımızın ne kadar bilinçli ve doğayı korumada kararlı olduğunun açık bir delilidir. Bunun için hepinize, tüm Akdenizli balıkçılarımıza teşekkürü bir borç biliyorum." dedi.

Bakan Kirişci, Bakanlık olarak üç yıldır sucul biyolojik çeşitliliğe ve balıkçıların av araçlarına zarar veren istilacı balon balıklarının avcılığını desteklediklerini, avlanan bu balıklara ücret ödediklerini anımsatarak, sözlerini "Bu sayede en az 5 milyon yeni balon balığının ekosisteme katılımına engel olduk. Bu sene avlanan her balon balığı başına verdiğimiz desteği, balıkçılarımızı memnun edecek şekilde artırdık. Bildiğiniz gibi desteğimizi, bölgedeki türlere göre değişmekle birlikte, kuyruk başına 2,5 lira ile 12,5 lira olacak şekilde yeniden belirledik. Bölgede yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında, koruma alanlarımızı da artırdık. Denizlerimize bıraktığımız yapay resif ve anti trol bloku ile ekosistemi destekliyoruz. Karataş'ta yapay resif yapılması için Bakanlık olarak gereken izinleri verdik. Ayrıca projeye 1 milyon lira bütçe aktarımını da geçen hafta yaptık. Karataşlı balıkçılarımıza hayırlı uğurlu olsun." ifadeleriyle sürdürdü.

BU BÖLGE TÜRKİYE'NİN BALIK ÜRETİM MERKEZİ HALİNE GELECEK

Bakan Kirişci, çok yakında Karataş'ta Organize Su Ürünleri Bölgesi'nin karada olan bölümünde yılda 30 bin ton balık üretilmeye başlanacağını dile getirerek "2023 yılının başında faaliyete geçecek Karataş- Yumurtalık arasındaki denizde kurulan tesislerde ise ilk etapta yılda 60 bin ton üretim gerçekleşecek. İleriki dönemlerde ise toplamda 100 bin tona kadar balık üretimi yapılması mümkün olacak. Böylece, bu bölge Türkiye'nin balık üretim merkezi haline gelecektir." dedi.

Bakanlık olarak balık üretilmesine ayrı bir önem verdiklerini anlatan Kirişci, bir yandan denizlerdeki varlıkları korurken diğer yandan balıkçılık sektörünü desteklemeye devam ettiklerini belirtti. 2003 yılından itibaren balıkçılar ve yetiştiricilere ÖTV ve diğer desteklerle beraber güncel birimle 18,2 milyar lira ödeme yaptıklarını ifade eden Bakan Kirişci, küçük ölçekli balıkçılık yapan vatandaşları da her zaman desteklemeye devam edeceklerini belirtip küçük ölçekli balıkçılara verilen desteğin kıyı balıkçılarını destekleme politikaları çerçevesinde 4 katına çıkarıldığını kaydetti.

Program gerçekleştirilen konuşmaların ardından Vali Dr. Süleyman Elban ile Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali Tekin’in Bakan Kirişci'ye olta seti hediye etmesiyle sürdü.

Akabinde Bakan Kirişci ile Vali Elban diğer ilgililerle birlikte Karataş Limanı'na geçerek denize açılmak için bekleyen bir balıkçı teknesine bindi. Buradan telsiz aracılığıyla balıkçılara komut veren Bakan Kirişci, "Vira bismillah" dedi, teknenin güvertesine çıkarak balıkçıları selamladı ve balıkçılar konvoy halinde denize açıldı. Program, Bakan Kirişci ile Vali Elban’ın bulundukları teknenin de balıkçılarla denize açılmasıyla son buldu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER