Adana Tesbih Ve Doğal Taşlar Fuarı Tanıtım Toplantısı yapıldı

Adana Tesbih Ve Doğal Taşlar Fuarı Tanıtım Toplantısı yapıldı

22-25 Aralık 2022’de Adana Valiliğinin himayelerinde; belediyelerin, TOBB’un ve odaların destekleriyle; Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde Türkiye’de ilk defa düzenlenecek olan Tesbih ve Doğal Taşlar Fuarı’nın tanıtım toplantısı, Vali Dr. Süleyman Elban’ın katılımıyla gerçekleşti.

Toplantıda Adana Tesbihçiler Çarşısı Yönetim Kurulu Üyesi Nasır Fidan ve Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz'den sonra bir konuşma gerçekleştiren Vali Elban, fuarın ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Yaklaşık iki sene önce tesbihçiler çarşısını ziyaret ettiğimde burada çok fazla tesbih çeşidi, değerli taş ve antika eserler görmüş ve çok etkilenmiştim diyen Vali Elban, ”Buranın hem Türkiye’nin her yanına hem de dünyanın birçok yerine ürün sattığını fakat buna rağmen mevcut potansiyelini yeterince değerlendiremediğini ilk geldiğimizde fark etmiştik ve bunun geliştirilebilmesi için neler yapılır diye düşünürken arkadaşlarımızın da önerileriyle burada bir fuarın yapılmasını uygun gördük.” dedi.

Daha önce Türkiye’de tesbihçilikle ilgili de bir fuarın yapılmadığını söyleyen Vali Elban, “Bu alanda ilk fuar Adana’da yapılmış olacak. Bu fuar Adana’mıza çok yakışıyor çünkü ilimiz hem fuarlar şehri hem ilklerin şehri aynı zamanda da Türkiye’de en fazla tesbih üreten şehir. Dolayısıyla bu fuarın Adana’da olması çok normal ve memnuniyet verici.” ifadelerine yer verdi.

Fuara kısa sürede 200’ün üzerinde katılımcının olduğunu ve fuarın 22 Aralık’ta kapılarını açtığında fuarın tamamen dolacağını öngördüklerini söyleyen Vali Elban, “Bu da fuarın ne kadar isabetli bir iş olduğunu, bu fuarın, bu pazarın, bu sektörün buna ihtiyacının olduğunu göstermektedir.” dedi.

Dünyada da tesbihçilikle ilgili salt bir fuarın olmadığını söyleyen Vali Elban, “Dolayısıyla bu fuar uluslararası da bir fuar. Fuara sadece ülkemizin dört bir yanından değil aynı zamanda dünyanın da birçok ülkesinden hem ziyaretçi hem de stantla ilgili katılımcılar olacak. Fuarımız ilk olmasına, yeni başlamasına rağmen Adana’mıza yakışır bir şekilde uluslararası bir hüviyete de büründü ve bundan sonraki yıllarda da inşallah Uluslararası Adana Tesbih ve Doğal Taşlar Fuarı olarak daha da gelişecek, büyüyecek ve hedeflediğimiz bu sektöre hizmet veren gerek aksesuarlarını yapan gerek değerli taşların objelerini işleyen gerekse bunun ticaretini yapan ustalarımız gerek başta ambalajı olmak üzere bu alana lojistik anlamda destek veren birçok sektörümüzün de Adana’mızda gelişeceğini, bunun ilimiz ekonomisine ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum.” dedi.

Vali Elban, “Bu önemli işte emeği geçen Vali Yardımcımıza, ticaret il müdürümüze, Adana Tesbihçiler Çarşısı Yönetim Kurulu Üyesi Nasır Fidan'a, ticaret odası başkanımız ve yönetimine ve bununla birlikte fuarımıza destek veren belediyelerimize, odalarımıza, kurumlarımıza teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

  

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER