Adana, Suudi Arabistan’da pazar arayacak

Adana, Suudi Arabistan’da pazar arayacak

3-11 Mart 2024 tarihlerinde Suudi Arabistan’ın en gelişmiş 4 şehrinde gerçekleştirilecek ikili iş görüşmelerine Adana iş dünyası temsilcileri de katılacak.

MÜSİAD Adana Başkanı Ömer Tekdemir, “Dışa açılma yönünde değişimin yaşandığı Suudi Arabistan, Türk iş dünyasıyla daha da yakınlaşmak istiyor. Hemen her sektörün iş yapabilme potansiyeli var. Suudi Arabistan İş Formu’na Adana ve bölgeden çok sayıda iş insanı katılması için gayret göstereceğiz” dedi. Müstakil Sanayici İş Adamları Derneği (MÜSİAD)’ın 27’incisi gerçekleştirilecek ‘Uluslararası İş Forumu’ 3-11 Mart 2024 tarihlerinde Suudi Arabistan’da gerçekleştirilecek. Etkinlikle ilgili bilgilendirme toplantısı MÜSİAD Kurucu Başkanı ve Uluslararası İş Forumu (IBF) Başkanı Erol Yarar’ın da katıldığı toplantı Adana’da gerçekleştirildi. 

MÜSİAD Adana Başkanı Ömer Tekdemir, açılışta yaptığı konuşmasında dünyanın en hızlı büyüyen ve iş birliği yapıldığında tüm Arap Yarımadasını ve Körfez Ülkelerini kapsayan bir hinterlantla ticaret yapabilme kabiliyeti sunan Suudi Arabistan’la yeni bir dönemin başladığını söyledi. Suudi iş insanlarının Türkiye ile her zamankinden daha fazla ticaret yapma isteği bulunduğuna dikkat çeken Tekdemir, “Suudi Arabistan’ın ve çevre ülkelerin ithalat kalemlerine baktığımızda bölgemiz sanayi yapısıyla paralellik arz ettiğini görüyoruz. Zira bu ülkelerin ithalat kalemlerine baktığımızda işlenmiş gıda, makine ve yedek parçaları, tekstil-konfeksiyon, halı, mobilya sektörleri ilk sıralarda yer alıyor. Bu sıralama Adana ve bölgenin üretimiyle paralellik arz ediyor. Suudi Arabistan’ın Riyat, Cidde, Mekke ve Medine şehirlerinde sektörel ikili iş görüşmesi yapabilme imkânı sağlayacak bu etkinliğe bölgemizden daha fazla katılım sağlanması için çaba göstereceğiz” dedi. 


YARAR: 4 BÜYÜK ŞEHİRDE B2B PROGRAMI OLACAK

MÜSİAD Kurucu Başkanı Erol Yarar da İş Formu’nda bu yıl Suudi Arabistan’ın seçilmesinin özel önemi olduğuna vurgu yaparak, “Bu ülkede bir değişim yaşanıyor. 250 milyar dolarlık ithalat yapan Suudi Arabistan’da iş dünyası temsilcileri ‘Biz Türk iş adamlarıyla ticaret yapmak, ortak yatırımlar yapmak istiyoruz’ diyor. Böyle bir iklimde MÜSİAD IBF olarak çok titiz bir çalışma yaptık. Ülkenin 4 önemli şehrinin ticaret odalarıyla en etkin sektörel ikili iş görüşmeleri (B2B) programları koyduk. Katılımcılarımız Riyad’da stant açma imkânı da bulabilecek. Sadece 150 standa erken başvuran üyelerimiz kabul edilebilecek. Ticaret Bakanımız sayın Prof. Dr. Ömer Bolat’ın da katılacağı bu önemli organizasyona tarifeli uçakla değil, MÜSİAD’a tahsis edilen özel uçakla katılım sağlayacağız” dedi. 

Toplantıya katılan IBF Başkan Yardımcısı Gazi Mısırlı da katılımcılara Suudi Arabistan, Arap Yarımadası ve Körfez Ülkeleri pazarıyla ilgili bilgi verdi. Anemon Otel’de gerçekleştirilen toplantıya MÜSİAD Adana Üyelerinin yanı sıra Mersin, Karaman, Niğde, başta olmak üzere çevre şehirlerden de MÜSİAD Şube başkanları ve yöneticileri katıldı. 


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER