Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kıvanç, 'Adana zor yılda ihracatını korudu'

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kıvanç, 'Adana zor yılda ihracatını korudu'

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan ihracat rakamlarını değerlendirdi. Başkan Kıvanç, Adana’nın ihracatının 2023 yılında bir önceki yılla göre yüzde 4,8 azalış ile 2 milyar 901 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.

Küresel ticarette böylesi sıkıntılı bir ortamda Türkiye ekonomisinin yakaladığı büyüme ivmesini devam ettirdiğini söyleyen Kıvanç, “Hamdolsun Türkiye’miz ihracatını yüzde 0,6 artışla 255.8 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdı.” diye konuştu.


Adana olarak 2023 yılı ihracatımız geçen yıla göre düşüş olduğunu belirten Başkan Kıvanç, “Adana olarak 2022 yılında 3 milyar 46 milyon dolar ile tarihinin en yüksek yıllık ihracatına ulaşmıştık. Yaşamış olduğumuz deprem felaketi ertesinde, tüm dünyada yaşanan makro ekonomik göstergeleri göz önüne aldığımızda Adana’mız geçen yıl yakalamış olduğumuz ihracat rakamlarına yakın bir seviyede ihracat gerçekleştirdi. Adana, 2023 yılında 2 milyar 901 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek bu performans ile iller yıllık ihracat sıralamasında 13. Sırada yer aldı. 2023 yılında 3 defa aylık 250 milyon dolar seviyesini aşan Adana ihracatı, Kasım 2023’te 290.6 milyon dolar ile tarihinin en yüksek aylık ihracat seviyesine ulaştı.” dedi.

2023 yılı Adana toplam ihracatında yüzde 19,37 pay ve 562 milyon dolar ile Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ilk sırada yer aldığını belirten Başkan Kıvanç, bu sektörü yüzde 17,58 pay ve 510 milyon dolar ile Tekstil ve Hammaddeleri ikinci, yüzde 13,41 pay ve 389 milyon dolar ile Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörü üçüncü sırada yer aldığını belirtti.

2023’de Adana’da faaliyet gösteren firmaların 169 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdiğini belirten Kıvanç, “2023 yılı Adana toplam ihracatında yüzde 19,37 pay ve 562 milyon dolar ile Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ilk sırada yer alırken, yüzde 17,58 pay ve 510 milyon dolar ile Tekstil ve Hammaddeleri ikinci, yüzde 13,41 pay ve 389 milyon dolar ile Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörü üçüncü sırada yer almıştır. 2023 yılında 100 milyon dolar ve üzerinde performans gösteren sektörler arasında bir önceki seneye göre en fazla artış gösteren sektör yüzde 89,5 ile Elektrik ve Elektronik sektörü olmuştur.  Adana ihracatında 2023 yılında 289 milyon dolar ile Irak ilk sırada yer alırken, 204 milyon dolar ile İspanya ikinci ve 194 milyon dolar ile Almanya üçüncü sırada yer almıştır. En çok ihracat gerçekleştirilen ilk 20 ülke içerisinde geçen yıla göre en fazla artış görülen ülke yüzde 84,4 ile Fas olurken Fas’ı yüzde 79,5 artış ile Hollanda takip etmiştir. “diye konuştu


Adana’nın Türkiye'nin ihracatından alacağı payı her geçen gün artırmanın gayretinde olduklarını vurgulayan Zeki Kıvanç, şunları kaydetti: “İhracat rakamlarını Adana için yeterli bulmuyoruz. 2024 yılı itibarı ile gelecek 5 yıl içinde ülkemiz endüstrisinin ilk nefesini aldığı, tarımdan sanayiye geçişin doğduğu şehir Adana'nın önemi giderek artacaktır. Adana, Türkiye'nin ikinci yüzyılında yeni yatırım alanları ve mevcut üretim kapasitesi ile ülkemizin gelişimine en büyük katkı sağlayan lider şehirlerin başında geliyor. 5 yeni organize sanayi bölgesi ve birçok küçük sanayi sitesinin kurulmasıyla birlikte ülkemiz ekonomisine daha fazla katkı sağlayacak bir merkez olmayı hedefliyoruz. İhracat rakamlarını kentimizdeki yeni yatırım alanlarıyla daha üst seviyelere taşıyacağız. Adanalı sanayicilerimizi, gerçekleştirdikleri ihracatla ülke ve bölge ekonomisine katkılarından dolayı tebrik ediyor, başarılarının artarak devam etmesini temenni ediyorum.”
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER