Konsolos İlker Medeni, Özbekistan’ın Anayasa Referandumuna ve Taşkent Uluslararası Yatırım Forumuna katıldı

Konsolos İlker Medeni, Özbekistan’ın Anayasa Referandumuna ve Taşkent Uluslararası Yatırım Forumuna katıldı

Özbekistan Cumhuriyeti Adana Fahri Konsolosu ve Medeni Baskül Yönetim Kurulu Başkanı İlker Medeni, Özbekistan’ın Anayasa Referandumuna ve Taşkent Uluslararası Yatırım Forumuna katıldı.


Özbekistan Cumhuriyeti Adana Fahri Konsolosu ve Medeni Baskül Yönetim Kurulu Başkanı İlker Medeni, Türkistan Haber’de Forumla ilgili düşüncelerini paylaştı. İlker Medeni şunları kaydetti: “Forumun Türk İş Dünyasının Temsilcileri arasında büyük ilgi gördüğünü söylemek mümkün. Taşkent Uluslararası Yatırım Forumu bölgesel rekabette yatırım akışı için büyük avantaj sağlıyor. 


Özbekistan, büyük reformların sonuçlarını uygulamada görüyor. Sayın Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in de belirttiği gibi, kısa sürede ileri düzeydeki dış deneyim ve yatırımlar sayesinde sanayi ve tarım sektörlerinin rekabet gücü sağlandı ve yakın gelecekte uluslararası sahnede söz sahibi olmaya hazır hale geldi. Orta Asya ülkeleri arasındaki endüstriyel ve tarımsal kooperatif ilişkilerinin genişletilmesi, iş dünyası temsilcilerinin ekonomik verimliliğini artıracaktır. Özbekistan'ın ‘yeşil ekonomiye’ geçiş yolunda kendi üretim kapasitesine güvenmesi takdire şayan. Özbekistan'da bu yöndeki çabalar oldukça teknolojiktir.”


Özbekistan’ın Anayasa referandumunun, Türk dünyasında büyük ilgi gördüğünü belirten Özbekistan Cumhuriyeti'nin Adana Bölgesi Fahri Konsolosu ve Medeni Baskül Yönetim Kurulu Başkanı İlker Medeni, "Özbekistan’da bugün yapılan Anayasa referandumunun açık ve şeffaf olduğunu söyleyebilirim. Özbekistan, referanduma oldukça iyi hazırlanmış ve güvenlik üst düzeyde. Demokrasi tam manasıyla sandığa yansıyacak. Bu olumlu faktörlerin son dönemdeki reformlar sonucu ortaya çıktığını gözledim ve söyleyebilirim" dedi.


Özbekistan ziyareti kapsamında, Özbekistan Vatandaşlar Cemiyeti ve Kurum Başkanı Sn. Adilcan Sattarov’u da ziyaret eden İlker Medeni, “Başkanımıza nazik kabulleri için teşekkür ediyor, birlik ve beraberliğimizin ilelebet daim olmasını diliyorum” dedi.


Özbekistan Cumhuriyeti Adana Fahri Konsolosu İlker Medeni, Özbekistan ziyareti kapsamında; Semerkant Devlet üniversitesi Rektörü Sn. Rustam Xalmuradov, Semerkant Turizm Üniversitesi Rektör 1. Yardımcısı Sn. Prof.Dr.Juliboy Eltazarov’u da ziyaret ederek misafirperverlikleri için teşekkür etti. 


Özbekistan Türkiye Büyükelçisi Sn. Dr. Olgan Bekar ve Ticari Başmüşaviri Sn. Suavi Önal  ile tanışma fırsatı bulduğunu da belirten Fahri Konsolos İlker Medeni, Türkiye Cumhuriyeti Özbekistan Başkonsolosu Sn. Salih Caner ile de tanışma gerçekleştirdi. Medeni, yakın ilgi ve alakaları için kendilerine teşekkür etti.


Ayrıca, Türk Birliğine inanan ve Türk Milliyetçisi Medar-ı iftiharımız Prof. Dr. Aziz Sancar’da referandum vesilesiyle Özbekistan'da bulunması bizleri çok mutlu etti diyerek sözlerine son veren Adana Fahri Konsolosu İlker MEDENİ, ziyaretlerinin hayırlara vesile olmasını temenni etti.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER