Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Özbekistan’da Yüksek Düzeyli İmam Buhari Nişanı takdim edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Özbekistan’da Yüksek Düzeyli İmam Buhari Nişanı takdim edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Türk Devletleri Teşkilatı 9'uncu Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği Özbekistan'ın Semerkant şehrindeki Ebedi Şehir Kompleksi Kongre Merkezi'nde, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev tarafından ülkenin en önemli nişanlarından birisi olan Yüksek Düzeyli İmam Buhari Nişanı takdim edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, nişan takdim töreninde yaptığı konuşmada, fıkıh ilminin efendisi, Kütüb-i Sitte'de birinci sırada yer alan Sahih-i Buhari'nin her şeyi İmam Buhari adına bu kıymetli nişanın kendisine verilmesinden çok büyük şeref duyduğunu söyledi.

İmam Buhari'nin fıkıhta ve hadis ilminde zirve bir isim olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletim adına bu nişana layık görülmem vesilesiyle gösterilen teveccühe teşekkür ediyorum. Nişanın, Türkiye Cumhurbaşkanı olarak şahsıma tevcihi karşılıklı saygı, anlayış ve ortak çıkarlar temelinde her alanda gelişen ilişkilerin somut bir tezahürüdür. Bu nişanı, ülkelerimiz arasındaki ezeli ve ebedi kardeşliğin güçlü bir sembolü olarak kabul ediyorum. Kendisiyle ilk tanıştığım andan itibaren özellikle İmam Buhari'den birçok başlıkları tarafıma naklettiğinde Şevket Mirziyoyev kardeşime farklı bir muhabbet beslemiştim."

"İlişkilerimizi daha da ileri mertebelere taşıyacağımıza inancım tam"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İmam Buhari adına bir üniversitenin burada kuruluyor olmasının İslam dünyasına farklı bir mesaj olacağını söyledi.

İbn Haldun Üniversitesi yetkilileri ile oğlunun da dâhil olduğu bir heyetin Taşkent'e gelerek çalışmalar yaptığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Önce insan anlayışıyla gerçekleştirilen bu reformlarla devlet adamlığını gösteren aziz kardeşim Mirziyoyev'e bu nişan vesilesiyle şükranlarımı sunuyorum. Kapsamı stratejik ortaklık seviyesine çıkardığımız ilişkilerimizi daha da ileri mertebelere taşıyacağımıza olan inancım tamdır. Büyük bir onurla taşıyacağım Yüksek Düzeyli İmam Buhari Nişanını almaktan duyduğum memnuniyetimi ifade ediyorum. Mirziyoyev kardeşimin şahsında, tüm Özbek kardeşlerime teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilik yıllarında İmam Buhari'yi, bir numaralı hadis eseri olan Sahih-i Buhari ile tanıdıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bizim için en önemli kaynak eserdi. Herhangi bir hadis arayacaksak önce İmam Buhari'nin Sahih-i Buhari adlı esere bakardık. Aynı şekilde ardından Sahih-i Müslim vesaire de geliyordu. Kardeşim burada böyle bir üniversiteyi kurduğu zaman inanıyorum ki burası çok ciddi bir ilmi merkez ve bir çekim alanı olacaktır. Çok önemli bir adım attı. Takdir ve tebrik ediyorum, sağ olsun."

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ise nişan takdim töreninde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve Türk kardeşlerini bir kez daha kadim Semertkant şehrinde selamlamaktan memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Mirziyoyev, "Bugün hepimiz son derece sevinçli bir vakaya tanık olmaktayız. Özbek halkının yakın dostu, sadece Türk dünyasında değil, belki de tüm Müslüman âleminin çok büyük itibara ve nüfuza sahip olan kardeşim Sayın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan’ın 'Yüksek Düzeyli İmam Buhari' Nişanı ile ödüllendirildi." dedi.

Böylesi yüksek ödülü Cumhurbaşkanı Erdoğan'a takdim etmekten büyük iftihar duyduğunu aktaran Mirziyoyev, "Sayın Cumhurbaşkanı (Erdoğan) bu yüksek nişan sizin İslam aydınlanmasını tanıtmak, dünya çapında Müslümanların menfaatlerini korumak, ümmetimizin birlik ve beraberliğini, refahını, dini hoşgörüyü ve gençlerin iyi yetiştirilmesini sağlamak yolunda yaptığınız büyük çalışmalarınızın münasip takdiridir." diye konuştu.

Mirziyoyev, 2017’de BM Genel Kurulu’nun 72. Oturumunda yaptığı konuşmada, "insanlığın İmam Buhari’nin bilimsel mirasından istifade etmesi" konusunda bir konuşma yaptığını anımsattı.

Konuşma sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanına gelerek kendisini kutladığını aktaran Mirziyoyev, şöyle devam etti:

"Konuşmam bittikten sonra siz aziz kardeşim beni samimi kutlayarak, 'İmam Buhari'nin mübarek adı, BM Genel Kurulu'nun yüksek kürsüsünden ilk defa dillendirildi' dediğinizi hala güzel izlenimlerle hatırlıyorum. Mukaddes dinimizi, büyük atalarımızın ve düşünürlerimizin öğretilerini araştırılması ve yaygınlaştırılması yolundaki çabalarımıza verdiğiniz büyük desteklerinizden dolayı teşekkür ederim. Özbekistan halkı, kardeş halklarımız arasındaki dostane ilişkileri geniş kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine çıkarılması, karşılıklı menfaatlere dayalı ortak projelerin hayata geçirilmesine yönelik kişisel katkılarınızı çok iyi biliyor ve takdir ediyor."

Mirziyoyev, Türkiye Cumhuriyeti'nin her alanda büyük başarılar elde ediyor olmasından mutluluk duyduklarını belirterek, "Kardeş Türk halkının geçmişi ve bugünü büyük. Ve ben eminim ki geleceği de elbette büyük olacaktır. Çünkü Türkiye devletinin böylesi güçlü, böylesi basiretli ve her açıdan bilge lideri var." diye konuştu.

Ayrıca Mirziyoyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yüksek Düzeyli İmam Buhari Nişanı ile ödüllendirilmesine ilişkin kararnameyi okudu.

Kararnamede, "Özbekistan ve Türkiye arasındaki dostluk ve geniş kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin pekiştirilmesine yaptığı büyük kişisel katkısı, çok yönlü iş birliğinin geliştirilmesi, karşılıklı menfaatlere dayalı ortak projelerin verimli olarak hayat geçirilmesi ve kardeş halklarımızın yüzyıllara dayalı kardeşlik ilişkileri ve birlikteliğinin, karşılıklı güven ve saygıya dayalı ilişkilerinin derinleştirilmesine, İslam dininin beşeri anlamı ve değerlerinin yaygınlaştırılmasına yaptığı kişisel katkısından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan’ın Yüksek Düzeyli İmam Buhari Nişanı ile ödüllendirdi." ifadeleri yer aldı.

Törende, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan törenin ardından Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in, Türk Devletleri Teşkilatı 9. Zirvesi'ne katılan liderler onuruna verdiği yemeğe katıldı.

Ebedi Şehir Kompleksi Afrosiyab Salonu'ndaki yemek, basına kapalı gerçekleştirildi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER