Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Önce gelin Türkiye'nin Avrupa Birliği'nde önünü açın"

Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Önce gelin Türkiye'nin Avrupa Birliği'nde önünü açın"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere gideceği Litvanya’nın başkenti Vilnius’a hareketinden önce, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin, NATO’nun açık kapı politikasını hep desteklemiş bir ülke olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kuzey Makedonya, sadece ‘isim’ meselesinden dolayı tam 16 yıl boyunca kapıda bekletilirken, bu politikaya verdiğimiz desteği her fırsatta ifade ettik. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvuruları konusunda geçtiğimiz yıl Madrid’de imzaladığımız Üçlü Mutabakat’la bir yol haritası hazırlandı” dedi.

Finlandiya’nın, taahhütleri gereğince hareket ederek, nisan ayında ittifaka resmen üye olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İsveç konusunda ise süreç devam ediyor. İlgili kurumlarımız İsveçli muhataplarıyla temaslarını şeffaf ve iyi niyetli bir yaklaşımla sürdürüyor. Ben de bu akşam Sayın Genel Sekreter ve İsveç Başbakanıyla üçlü bir toplantı gerçekleştireceğim. İsveç’in NATO’ya üyelik sürecinin ilerleyebilmesi, Üçlü Mutabakat’ta kayıtlı hususların yerine getirilmesine bağlıdır” şeklinde konuştu.

"İsveç'in NATO'ya üyelik sürecinin ilerleyebilmesi, üçlü mutabakatta kayıtlı hususların yerine getirilmesine bağlıdır." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önce gelin Türkiye'nin Avrupa Birliği'nde önünü açın, ondan sonra biz de Finlandiya ile ilgili nasıl onun önünü açtıysak İsveç'in de önünü açalım." ifadelerini kullandı.
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER