AB ve uluslararası bağışçılardan Türkiye ve Suriye’ye 7 milyar Avro

AB ve uluslararası bağışçılardan Türkiye ve Suriye’ye 7 milyar Avro

AB ve uluslararası bağışçılar yakın zamanda yaşanan yıkıcı depremlerin ardından Türkiye ve Suriye’deki insanlara yardım amacıyla 7 milyar Avro yardım taahhüdünde bulundu
 
Bugün, Avrupa Birliği Başkanı Ursula von der Leyen ve İsveç Konsey Başkanlığı adına İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'ın ev sahipliğinde düzenlenen 'Türkiye ve Suriye’deki İnsanlar için El Ele' Uluslararası Bağışçılar Konferansı'nda, uluslararası toplum tarafından toplam 7 milyar Avro destek taahhüt edildi.

Avrupa Birliği, Üye Devletleri ve BM, AYB ve EBRD gibi uluslararası ve Avrupalı finans kuruluşları dahil ortaklarından ve diğer ilgili paydaşlardan 60'ın üzerinde heyet, Şubat 2023'te yaşanan yıkıcı depremlerin ardından Türkiye ve Suriye'deki insanlara destek seferber etmek ve her iki ülkede de etkilenen bölgelerde müdahaleyi koordine etmek amacıyla Brüksel'de bir araya geldi. Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Olivér Várhelyi ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Johan Forssell’in başkanlık ettiği taahhüt oturumunda Kriz Yönetiminden Sorumlu Komisyon Üyesi Janez Lenarčič, depremlerin etkisi ve Türkiye ve Suriye'deki acil durum müdahalesi hakkında bir konuşma yaptı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, şunları söyledi; "Bugün uluslararası dayanışma için çok güzel bir gün. Yaşanan yıkıcı depremlerin ardından Türkiye ve Suriye'deki insanlara destek olmak üzere, ortaklarımızla birlikte toplam 7 milyar Avro topladık. Taahhüt edilen bu tutarın yarısından fazlası Team Europe (Avrupa Takımı)'dan geliyor. İhtiyacı olanları desteklediğimizi ve her zaman ortaklarımızın yanında olduğumuzu tüm dünyaya gösterdik."
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER